Seudónimo Seudónimo
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

Which of these is a unit rate?

A.
$3.50 for 2 gallons of juice


B.
$5.00 for 3 pounds of cheese


C.
$4.25 for 1 watermelon


D.
$2.75 for 6 hamburger rolls

Respuesta :

alexa2005
alexa2005 alexa2005
  • 09-12-2018
C would be the unit rate because it is showing the price one ONE product.
Answer Link
dbub dbub
  • 22-04-2021

Answer:

it,s c just did it and got it wright

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2 Fat-free cottage cheese is sold in quantities of 125 g at R8,99.Calculate the cost of the fat-free cottage cheese required in the recipe.​
Which angles are complementary?
HELP PLEASE? I really need it
What is the resistance of a coil which draws a current of 200na​
What do we call a cost that was already incurred and cannot be recovered in economics?a Sunk costsb marginal costs c opportunity costs d emotional costs​
The points (0, 3), (4, 0), (9, 0), (0, 11), and (14, 0) are plotted on the graph. On a coordinate plane, points (0, 3), (4, 0), (9, 0), (0, 11), and (14, 0) are
Help me pretty please
is .849 greater than .90
Find the measure of angle y in the following figure.
¿cuales tienen solo un eje de simetría?English:Which have only one axis of symmetry?​