sam123106 sam123106
  • 09-12-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate to the nearest cent per ounce.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2018

Answer:

0.19125

Step-by-step explanation:

You divided 4.59 by the amount 24-oz

Answer Link
cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 09-12-2018
Each ounce would cost exactly .19125
(Or about 19 cents)
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Name an organism that is composed of 99% water
-1/4 divided by 23/24= (A a fraction)
what is the same thing as difficult
What about Shakespeare's plays drew people from all social classes to the theater
a car travels from boston
Raphael paid $498 for a camera during a 25% off sale. What was the camera's regular price?
After the death of Curly in The Call of the Wild, Buck concludes that no fair play exists in his world and that he will never go down in a fight. The theme illu
Which of the following is not a major way individuals exercise their political power? A.remaining isolated B.joining political organizations C. voting D.sharing
Which of the following Ancient Greek concepts was NOT a significant influence on Western civilization?
Belgrade and hungary became part of the ottoman empire during the reign of which leader? Constantine XI Mehmet II Suleyman I Osman I