abgjay123 abgjay123
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Maria by 1 and 2/5 pounds of lunch meat for $3.36 how much would 2 3/4 lb of lunch meat cost

Respuesta :

victoriamendoza victoriamendoza
  • 14-12-2018

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

1 2/5 = 1.4

3.36/1.4 = 2.4

2.40 per pound

2.40 * 2.75 =  6.60

Answer Link

Otras preguntas

How did both the allies and the central powers try to gain the support of americans?
how are iceboxes and the holes hunters used to store dead buffalo alike?
He fourth stage in the marketing process is to build and sustain enduring customer relationships. the key elements of this process​ involve_____ and​ _______.
What were the hot and cold wars of the 1950s and 1960s
When your roommate says "we're out of detergent again" and you take that as a criticism, you are paying attention to which aspect of the message?
The lakers scored a total of 80 points in a basketball game against the bulls. the lakers make a total of 37 two-point and three-point baskets. how many two-poi
Who was the commander of the continental army during the american revolution? a. thomas paine b. lord cornwallis c. george washington d. samuel adam
express 56 as the product of its prime factors
Amber’s paper on the Civil War has strong ideas, but they do not flow logically. How should she revise her paper? A. She should restructure the paragraphs to ch
How many chromosomes will each new daughter cell have prior to s phase in a cell with 2 n = 32 chromosomes after it undergoes mitosis followed by cytokinesis?