anaya26 anaya26
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for $9. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

reynoldsrichard
reynoldsrichard reynoldsrichard
  • 06-01-2019
First you need to find the cost of 1 can of nut:
let x represent the number of cans
4x=$9
divide both by 4
x=2.25
meaning 1 can costs $2.25
$2.25×7
=$15.75

meaning the cost of 7 cans is $15.75
Answer Link

Otras preguntas

What information led to Coronado’s expectation A. A report form Cabeza de Vaca B. Fray Marcos de Niza’s report C. Reports from Cortés D. Tales told by Estevan
which of these physical factors most shapes the characteristics of a ecosystem
Suppose that a patient is diagnosed with a new disease caused by the buildup of waste material in the body's cells. Which organelle is most likely malfunctionin
The table shows the relationship between the number of tickets bought for a concert and the price. What is the price of each ticket?
how to spell gold tropheys
The number of atoms in one molecule of CH3COOH 8 atoms0 atoms86 atoms3 atoms-7th grade work-
Any cute girls that like math?
State which 2 lines are parallel:
Find the measure of each number angle
what s 7+10. i need an answer now