glowbowjas glowbowjas
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

Four friends bought a movie and some snacks for 17.68. They want to divide the cost evenly

Respuesta :

keonwillkw26 keonwillkw26
  • 06-01-2019

Answer:

The cost among all four friends would be $4.42

Step-by-step explanation:

Step 1: Isolate $17.68 by itself

Step 2: Divide the $17.68 by 4

Check answer by multiplying $4.42 by 4 to get $17.68

Answer Link

Otras preguntas

What role did the UN play in this crisis? Did UN involvement seem to help or hurt the situation?
What is the surface area of the rectangular prism?
what were Muhammad Ali Jinnah's accomplishments?
How might the tip, “Read through the entire application before beginning to complete the form,” prove useful in completing an application efficiently?
MATCH THE FOLLOWING ITEMS 1)linear equation (specific) 2)graph of system of linear equations with no solution
If one royal person officially makes all the decisions in a nation, that government is called?
Some of the knights lost (his, their) weapons, and most of the army lost (its, their) nerve. Which personal pronouns agree with the underlined indefinite prono
What triggers the small earthquakes that occur around a volcano before an eruption?
Which literary technique does the stanza demonstrate?
What are some examples of symbolism in The Giver?