brendadsartin61
brendadsartin61 brendadsartin61
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

At the movies, Gigi buys 0.6 pounds of candy priced at $2.10 per pound. How much did she spend on candy?

Respuesta :

haffy haffy
  • 06-01-2019

Answer:

She spends $1.26

Step-by-step explanation:


Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-01-2019

Answer:

total cost = $1.26

Step-by-step explanation:

To find the total cost, we take the price per pound time the pounds purchased

total cost = $2.10 per pound * .6 pounds

total cost = $1.26

Answer Link

Otras preguntas

Simplify The Expression.9y - 2x - 4y +11x - 3x
a rectangular plot of land has a perimeter of 680 feet. the land is 60 feet longer than it is wide. find the length and width of the land. ( with matrices if yo
So for a spanish project i'm talking about my favorite childhood toy. Mine was a doll. How do you say "I got her when I was seven years old" in spanish? Also is
Naomi has earned $54 mowing lawns the past two days. She worked 2 1/2 hours yesterday and 4 1/4 hours today. If Naomi is paid the same amount for every hour she
6.54 (one decimal place) ?
Mr. Berriman bought 8 packages of dry erase markers m and 4 whiteboard erasers w for $72. Mr. Williams bought 12 of the same packages of dry erase markers m and
can you help me understand this?  In the number 7,725, which places contain digits where one digit is ten times as great as the other?
can you help me understand this?  In the number 7,725, which places contain digits where one digit is ten times as great as the other?
what is 699,900 rounded to the nearest thousand
what are the whole number factors of 20