drew2005 drew2005
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Drew spent $16.25 on nuts. If he bought 2.6pounds of peanuts how much dose 1 pound cost?

Respuesta :

koni30
koni30 koni30
  • 07-01-2019
Ok so I’m pretty sure the answer is $6.25. Since 16.25 divided by 2.6 is that.
Answer Link

Otras preguntas

a rectangle has a perimeter of 250 cm and a side length of L.write an equation for the area of the rectangle in terms of L. what is the greatest are possible, w
How many Atoms are in 2.3 g of Na? show your work and these question will take two steps
How do you show work for 1% of 1600 is what?
Name one economic cost and one noneconomic cost of drilling for oil in Antarctica. List one benefit of drilling in Antarctica.
What is the slope of the graph of 6x + 12y = 7?
The 1469 marriage of prince Ferdinand and queen Isabella created which nation?
What is 5r^2 = 80 It says solve each equation with the quadratic formula.
What is an Interesting Facts on Deep Ocean Trenches?
I can run an average of 6 miles per hour. is This Continuos Or Discrete
Term that describes the bending of the rock layers due to the stress? Unscramble IFLGNOD