amelialovesmaggie2
amelialovesmaggie2 amelialovesmaggie2
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Delicious donuts sells their donuts in different sizes

6 for $2.10
12 for $5.49
18 for $7.20
24 for $12.00

Which box is the better buy?

Respuesta :

vt180 vt180
  • 07-01-2019

6 for $2.10
Because you can get two boxes (total of 12 donuts) for $4.20 instead of $5.49
Or three boxes (18 donuts) for $6.30 instead of $7.20
Or 4 boxes ( 24 donuts ) for $8.40 instead of $12
Answer Link

Otras preguntas

Is this true or false, "The growth of an organism is the result of individual cells increasing in size.".?
solve the problem if f(x)=int(-4x), find f(-1.8)
• Conquered Ghana • Experienced a golden age under Mansa Musa • Built mosques and schools in Timbuktu Which civilization is most directly associated w
which statement best describes thomas paines use of evidence in the passage
Sheep were the first species of mammals to be cloned. Which statement about cloned sheep is correct? (1) Different kinds of body cells in a cloned sheep contain
Rita has a collection of 96 coins consisting of nickels, dimes, and quarters. The number of dimes is 2 more than one third the number of nickels, and the number
how to write 6 centimeters as a fraction
look at the questions below and decide which is declarative?
How many total atoms are in 0.380 g of P2O5
Trade along the Silk Roads and the trans-Saharan trade routes resulted in (1) elimination of all traditional beliefs (2) a movement toward decolonizat