endyrocks19
endyrocks19 endyrocks19
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

A.$12.80
B.$31.20
C.$38.40
D.$115.20

Respuesta :

Minecreep313
Minecreep313 Minecreep313
  • 07-01-2019

Answer: I believe the answer is A.


Step-by-step explanation:


Answer Link
katiebaker419
katiebaker419 katiebaker419
  • 28-09-2021

Answer:

A. $12.80

Step-by-step explanation:

Got it correct on the Unit Test on Edge.

Answer Link

Otras preguntas

Determine the mass of 30.5 moles of diatomic oxygen (O2)
What is the following that serves as a passage way for food and air
What's the number that belongs under the radical A square root number that's divided by 5 that equals 2
How is the number 13,000 abbreviated in scientific notation? A. 1.3 × 104 B. 1.3 × 102 C. 1.3 × 103 D. 1.3 × 101
How do you use trigonometric ratios to solve for a missing side or angle of a right triangle?
3 divided by 1/4? Um I don't know what else to write other than that.
Which executive agency would most likely investigate cases of espionage?
in which subject did students decline the most
Which was the final battle in the American Revolution
what is the main idea of the book titled henry huggins