SavannahLabrant SavannahLabrant
  • 08-01-2019
  • Mathematics
contestada

4 donuts cost 6.20 how much would 12 donuts cost?

Respuesta :

richjessica2002
richjessica2002 richjessica2002
  • 08-01-2019
6.20÷4 = 1.55
price per individual dounut =$1.55

1.55×12=18.6

12 donuts =$18.6
Answer Link
whosaidit
whosaidit whosaidit
  • 08-01-2019

Answer:

your answer would be 18.60

Step-by-step explanation:

since 4 x 3 = 12

so multiply the price too.

6.20

x    3

18.60

So this would be your answer.

Answer Link

Otras preguntas

if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret