natalieagustinlop54
natalieagustinlop54 natalieagustinlop54
  • 08-01-2019
  • Mathematics
contestada

It costs 3.45 to buy 3/4 of chopped walnuts. How much would it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Respuesta :

hillalene0614 hillalene0614
  • 08-01-2019

Answer:

I believe it would be $34.50.

Step-by-step explanation:

If we need to buy 7.5 lbs of walnuts, and each 3/4 lb is $3.45, we need to divide 7.5 by 3/4

7.5/ .75= 10

10 is how many groups of 3/4 lbs fit into 7.5.

Next, we multiply 10 by 3.45.

10*3.45= 34.5


It costs $34.50 to buy 7.5 lbs of walnuts.

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

why did many vikiings turn to the sea to make a living ?
find center,foci, and vertices of ellipse (x+3)^2/21+(y-5)^2/25=1
what two types of electromagnetic waves do microwaves overlap
What is another name for a high pressure system
What conclusion does Mercutio come to about Romeo from the changes in Romeos mood in Act 2 scene 4 of romeo and Juliet
Elimination 2x-3y=-3 5x+3y=17 2) x+3y=10 2x-3y=2 3) 4x+3y=-1 2x+5y=3 4) 5x+7=6 10x-3y=46 5)4x-5y=-11 2x+y=5 6)3x-2y=0 9x+8y=7
Must be at least 6 characters and contain at least one letter, one number and one special character. whats a good password? ive tried everything it wont let me
Which of the following rebellions was caused by frontier settlers and landless former indentured servants angered by the policies of Virginia’s government? (A)
Write 357 over 10000 as a decimal
Ok last two I promise help with 9 and 10 please