julesbules0578 julesbules0578
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut

Respuesta :

anilac anilac
  • 09-01-2019

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 3 meters what are the dimension of the rectangle
how do you solve x^2+11x+18=0 with either quadratic formula. factoring. or squarerooting
how are quadratic equations different from linear equations?
-x+10=5x-12 the answer
what elements that have atoms with full outer shells of electrons?
please help!!!  solve using principles of zero products. 6r(7r-6)(6r-1)=0
how do you solve 3x-2 divided by 8=x/4-1 ?the answer is x= -6but how do you solve it?
In the relation C = 60+15n, C represents the total cost of holding an event at a hall, and n represents the number of guests. The maximum number of guests allow
Can you look at the picture and tell me that answer ? Thank you
Simply the expression : z2-z(z+3)+3z