jaylakelly047J jaylakelly047J
  • 09-04-2016
  • Mathematics
contestada

a 2- pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says the unit costs is 2 over 2.50 = 0.80. Explain his error

Respuesta :

des2002
des2002 des2002
  • 09-04-2016
he accidentally placed the numbers in the wrong order. he needs to do 2.50/2 which =1.25. Hope that helped.
Answer Link

Otras preguntas

Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. Consider the given table. The “?” in the table rep
What planet has the highest average temperature?
Great job reading the lesson pages and completing your travel journal! Remember, your travel journal is a note taking tool to use as you read your lesson pages
Describe air pollution from the burning of forests.
Milltown Company sells used cars. During the month, the dealership sold 22 cars at an average price of $15,000 each. The budget for the month was to sell 20 car
The US and USSR engaged in proxy wars by supporting armies in conflicts around the world. sending spies to steal national secrets from each other. stockpiling
The temperature of the air in a valley begins to increase after the sun comes up and heats the valley floor. What willhappen to the velocity of sound in this va
In the solid figure below, what is the volume of the right section of the figure?8 m3 16 m3 24 m3 32 m3
Where is the potential energy equal to zero?
Patty Cake and Jim Nasium are flying a kite. Patty is 200 m away from Jim who is holding the kite. Facing Jim, Patty finds the angle of elevation of the kite is