harunxpm1512 harunxpm1512
  • 06-02-2019
  • Mathematics
contestada

A car used 100 cups of gasoline during a drive it took 3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-02-2019

Answer:

$19.5

Step-by-step explanation:

16 cups in a gallon

100 cups divided by 16 equals 6.25

6.25 times 3.12 equals 19.5


Answer Link

Otras preguntas

A single tune sung in unison by five different voices displays _____ texture. [no] [monophonic] [homophonic] [polyphonic] a single tune sung in unison by five d
Just number 2 please :) Thanks
Mark the statement if it correctly describes the Mongol conquest of Russia. Multiple choice.. A. The Mongols who invaded Russia were called Kazans.
Find the area of the shaded region f(x)= x^3+x^2-6x and g(x)=6x. The bounds are [-4,0].
Which of the following would you most want to see in your garden? ladybug aphid whitefly cabbage looper
During an alpine skiing event, the times of four skiers were listed below. Time is measured in seconds. Skier Skier A Skier B Skier C Skier D Time 114.36 114.
Why does the Lord of the Flies say "I'm part of you" to Simon? A. The Lord of the Flies wants Simon to feel sorry for him. B. The Lord of the Flies susta
In 2000 Michigan had a population of 9,938,444. The number of people living in Michigan decreased by 0.6% in 2010. What was Michigan’s approximate population i
Faye, George, and Hannah are salespeople working at Lasht Cellular. It costs Lasht Cellular $21.49 per phone to stock a certain brand of phone, which they sell
On what policy did William Jennings Bryan base his candidacy for president?