bel6848
bel6848 bel6848
  • 08-02-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Tile costs $25 for 20 square feet.How much for 1 square foot?

Respuesta :

tdufour
tdufour tdufour
  • 08-02-2019

Answer:

It is 1.25 because its 25 divided by 20

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

find 5 rational numbers between 3/5 and 4/5
what is the value of x 2x+5=3x-6
What is the medium of the soldiers in the tomb of emperor qin shi huangdi quizler?
Which of the following statements is not accurate of blood alcohol content (BAC)
The longer leg of a 30°-60°-90° triangle is 16radical3 . How long is the shorter leg? Answers: A.)16 B.)8radical3 C.)16radical2 D.)32
If Lauren gets paid $8 an hour to babysit, the equation that represents y, how much money will she have after paying back her friend, in terms of x, the number
what is the main idea of paragraph three of plymouth plantation
what is the term used for a medical procedure that results in the termination of a pregnancy? A. stillbirth B. miscarriage C. live birth D. abortion
Which figure of speech is used in this excerpt from act one of Shakespeare’s Romeo and Juliet?
Which of the following shapes are congruent