abbymc10 abbymc10
  • 10-02-2019
  • Mathematics
contestada

5 pounds of avacado a costs $9 what is the cost for 1 pound of avacados

Respuesta :

Tara79 Tara79
  • 10-02-2019

Answer:


Step-by-step explanation:

9/5= 1.8

$1.80 per lb

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 10-02-2019

Answer:

So 1 pound will cost $1.80

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve.  Put the dollars over the pounds

$9/5 lbs

$1.8 per lb

So 1 pound will cost $1.80

Answer Link

Otras preguntas

which property is illustrated by the equation (a+b)+c=c+(a+b)
a rational number between 1.7 and 1.8
WHAT IS A GOOD PERSONIFICATION POEM ABOUT THE FIRST DAY OF SCHOOL!!!!!
Can someone please explain how I would figure this out
what is a fraction of a circle of 120 degree
what the fraction of a circle of 30 degree?
The regular price of a shirt is $24. The sale price is $18. The sale price is what percent of the regular price?
Solve this system by using substitution: y=7x-10y=-3
One of the base angles of an isosceles triangle is 49What is the measure of the vertex angle?
The regular price of a shirt is $24. The sale price is $18. The sale price is what percent of the regular price?