sivanb12 sivanb12
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $.65 per pound. Write an equation that can be used to find C, the total cost of P pounds of bananas.

Respuesta :

duhitzme345
duhitzme345 duhitzme345
  • 06-03-2019

The equation for this is

$.65p=c

In order to find the total cost we must

have a number in which is multiplied by

$.65.

Answer Link

Otras preguntas

I'm actually saving up something for a game, so I turned it into a math question but with a slightly different scenario so that it could actually make sense. I
which group eventually overran babylon
What is the smallest packet of electromagnetic energy that can be absorbed or emitted? a proton an electron a photon a wave
Help me with (-6,-7);y=-4x+1
QUESTION & DOR 1 ALIGNED STANDARD What does the narrator consider important in exacting revenge?
Who did Carnegie believe held the power in the US in 1889? Please help me!
((8y-3x)/(4))/(4)-(-7+5x)/(3)
Please help ASAP!!!!!! YOU ALSO GET ALOT OF POINTS!!!! First to answer (correctly) will get brainliest!!! A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled x wi
6th grade math help me pleasee
a) Work out the value of 5^2-1^5 x 2^4