marquaviousbyrd22 marquaviousbyrd22
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of gummy bears cost 5.85 how much would 7 pounds cost

Respuesta :

corbithsteele
corbithsteele corbithsteele
  • 06-03-2019

Answer:

13.65

Step-by-step explanation:

So if 3 lb cost 5.85 1 pound is 1.95 so take that times 7 for ure answer

Answer Link
evelynjohndelgos73x0
evelynjohndelgos73x0 evelynjohndelgos73x0
  • 06-03-2019

13.65

Because 3 pounds cost 5.85 . So you divide 5.85 by 3 which =1.95.. then you do 1.95x7=13.65!

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me plz​
Familial hypercholesterolemia, an autosomal dominant disease, is five times more frequent in the Afrikaner population of South Africa than in the original popul
math help j: pls Heh
Which best describes the relationship between the United States and oil?
n a laboratory, smokers are asked to drive using a computerized driving simulator. They are asked to cover the maximum distance possible, while avoiding rear-en
Why was the Declaration of Independence important? Select all that apply. A. It set up the U.S. government. B. It explained the ideals of liberty, justice, and
Could you make it clear? We don’t understand what you are getting _____.
Match the following. 1. Piralta searched for the Fountain of Youth 2. Ponce de Leon discovered the Mississippi River 3. Portola explored southwestern America
Cultures of a bacterial species were incubated on the shelf of a refrigerator, out on a lab bench top, on the shelf of a 37°C incubator, and on the shelf of a
Answer this for me pleasee i need help