Smithahs149 Smithahs149
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of salad per ounce is $0.50. How much did the restaurant collect for all the salads they sold that weighed 9.0 ounces?

Respuesta :

f667w8hbjhwty7 f667w8hbjhwty7
  • 06-03-2019
Cost of one ounce=0.50 $ so
Cost of 9 ounces will be 0.5*9.0 which
Is equal to 4.5$
Answer Link

Otras preguntas

You work on a line where a finished product is selected every 12 minutes for inspection. Atthat rate, how many products are selected every hour?A. 5B. 10C. 12D.
Why is it impossible to reverse an isothermal expansion without doing work, even theoretically? a) Conservation of energy b) Second law of thermodynamics c) Ide
Find the number of ways you can arrange 3 of the letters in the word KINDLY
What are 10 advantages and disadvantages of oil dispersants
What is the main purpose of the House of Quality for a smart flood barriers control?
Claiming that two things are analogous with respect to some characteristic when in fact they aren't analogous is referred to as a faulty analogy. A True B False
Lot three points of the fol f(x)=4ˣ⁻¹+2
A circular loop of wire with 10 turns, radius 0. 197 m, and resistance 0. 291 ohms is connected to a 15. 1 V power supply. The magnetic field at the center of t
If a tree casts a 33-foot shadow at the same time that a bush casts a 3-foot shadow, what is the height, z, of the tree, in feet? 19.8 35 55 55.8
Cuantas vistas tiene una proyección ortogonal