troy48 troy48
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

mangoes are priced 4 for $4.80 how much for one mango?​

Respuesta :

zoebtharpe
zoebtharpe zoebtharpe
  • 06-03-2019

Answer:

one dollar and 20 cents

Step-by-step explanation:

I divided 4.80 by four

Answer Link
emfoster11 emfoster11
  • 06-03-2019

Answer:

each mango is worth $ 1.20

Step-by-step explanation:

hi love. in order to find out how much each mango is worth your going to want to divide the total by the amount purchased

$ 4.80 (the total) ÷ 4 (the amount purchased) = $ 1.20

each mango is $ 1.20

you can check it by multiplying the worth of each mango by the total mangoes bought

$ 1.20 x 4 = $ 4.80

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was an advantage held by the Patriots during the Revolutionary War?
what is 23lb is it greater than or less than or equal to365oz
The original purpose of the Constitutional Convention of 1787 was to A. develop the principle of states' rights. B. solve the slavery issue. C. revise the Artic
What is the next number on sequence 2 7 8 3 12 9
(please help me D: ) (I took a screenshot of it)
Sophia uses 18 beads to make a necklace. Three sixths of the beads are purple. How many beads are purple?
What would happen if the mitochondria was missing from the cell?
The primary influence on changes taking place in American English today is _____. trade technology British English classic literature
Frozen language occurs only in _____. meetings conferences written material
A DNA strand has the sequence ATCGGC. Which is the complementary strand of DNA? UAGCCG GCTAAT TAGCCG UGTCCT