livireed4745 livireed4745
  • 08-03-2019
  • Mathematics
contestada

One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-03-2019

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

Jacob  earned $80 babysitting and deposited the money into the his savings account.  The next week he spent $85 on video games.  Use integers to describe the we
Evaluate 2-3.4 (4-3.4)
what did the Spaniards bring to the new world that allow the Native American Empire to expand?
What is 92.96 million as a mixed number in simplest form?
What type of energy is related to the mass and the speed of an object ! This subject is science !
Write 300 + 90 + 4 + 0.5 + 0.07 in standard form
If you have $13 and you spend $6 on baseball tickets, what fraction of your money did you spend?
What does it mean to describe a scientist as skeptical? Why is skepticism considered a valuable quality in a scientist
brett is building a fence around his yard. he has worked on it for two weeks so far. he finished 2/8 the first week and 3/8 the second week. what fraction of th
Why does green light has a lower frequency than blue color?