dayanaratorres1802 dayanaratorres1802
  • 08-03-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-weat flour costs $6 . What is the cost of 400 grams of the flour

Respuesta :

katyyym35
katyyym35 katyyym35
  • 08-03-2019
There is 1,000 grams in a kilogram, so $6 per kilogram and ___ per 400 grams. You do 400•6 =2,400 2,400/1,000=2.4. Answer:$2.40
Answer Link

Otras preguntas

Why were jobs in public office held only by the gentry? Candidates had to pay to hold office. Many official jobs were voluntary positions. Campaigni
what's 1/3 in decimal
Italy and portugal are both part of mediterranean europe a. True b. False
Which of these statements describes the state of voting rights from colonial times until 1971? A It gave the vote to 18- to 20-year-old citizens. B it gave the
In part two of Trifles, which of the following images most reinforces the theme of loneliness that exists throughout the play? the hollow in which the Wright ho
Find the unknown side length for the rectangle
I need help with 9 and 10! 9.) which of the following statements best describes slump? A: slippage of a block of material moving along a curved surface B: bloc
A material that provides little or no resistance to the flow of electric current is called a(n) (1 point) circuit. conductor. insulator. resistor.
help give right answer
You start at (-4, 5). You move down 8 units. Where do you end?