sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

What position is must have accurate passing as well as precise shooting with both feet in soccer ? a - midfielder b - backs c - striker
In an experiment , the temperature of a solution is -5/8 degrees. The temperature drops 1 1/2 degrees. What is the temperature after the drop?
Can you please help
Please what are the laws of Isaac Newton for Motion​
Please answer correctly !!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!
The sun is located in the center of the system model because the sun: __________. * 1. is the least massive object in the system, and more massive objects orbit
Question 1 (1 point) (03.02 LC) Which scenario goes with the vocabulary phrase la sala de espera? Question 1 options: Chest pains due to anxiety Broken leg due
Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through (4, 1) and is parallel to the line y-1/4x+7Answer and I will give you brainiliest ​
Why are antibodies specific in function?
12 mangoes to 36 fruits​