melany53 melany53
  • 06-04-2019
  • Mathematics
contestada

If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils

Respuesta :

DestinyJaylene
DestinyJaylene DestinyJaylene
  • 06-04-2019
Your answer is 21.6

Step by Step:

-put it like a regular multiplication problem
-For the 6 add a decimal and then two 0s
-make sure your decimals lines up together
-once you get your answer you notice 3.60 has one number.(Leave the zero out) ^
- that’s how many times you move to put your decimal in the right place
Answer Link

Otras preguntas

What is a seismometer, how does it work, what does it do, what was the worlds 1st seismometer
what times 8 equals 64
which layer of the earth is the thinnest?
1/5(15b-7)=3b-9 what is it I need help
Place these fractions in  order from least to greatest.     14/25      29/50     53/100     13/20      3/5
Which linear function includes the points (3,9) and (-2,-11)
How does groundwater become polluted
Greenhouse gases are essential to support life on earth. True or false?
Simplify (0.4) to the third power
In Ming China, why did European traders pay for Chinese silks and porcelains in gold or silver instead of exchanging trade goods?