ladayshaoneal ladayshaoneal
  • 08-04-2019
  • Mathematics
contestada

in 1-4 find unit price 8 pencils for 2.24​

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 17-04-2019

Answer:

The units price is [tex]\$0.28[/tex] per pencil

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit price divide the total cost by the total number of pencils

so

[tex]\frac{2.24}{8}\frac{\$}{pencils}=0.28\frac{\$}{pencil}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Can you guys help i’m kinda struggling
Why is Indians an incorrect term to use for indigenous Americans
PLEASE HELP I WILL MARK AND 5 STARS HELP ME PLEASE, WHAT IS THE MEANING OF THIS QUOTE Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do
can someone please help me make a story i need it done tonight!!
which behaviors are classified as individual behavior
a bag weighing 12 000 N whats its mass
When your talking to you friends , you might give your opinion about a story in a written essay thought you would make a good A. Question B. Bargain C. Claim
Hurry pls it’s very confusing
United States citizens have more freedoms than citizens of many other countries. For that reason, people around the world come to America to improve their lives
Why is it more important to check for errors during DNA replication than during translation? A. Proteins form without the use of any kind of genetic code. B. An