pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

According to the Venn diagram below, what is P(A^B^C)? A. 3/25 B. 2/25 C. 1/25 D. 4/25 PLEASE HELP ME!!
I spoke the other day of the colossal military disaster which occurred when the French High Command failed to withdraw the northern Armies from Belgium at the m
Use the Venn diagram to determine the set A U (A U B)'. AU (AUB)' = (Use a comma to separate answers as needed.) ... 1 6 8 12 A 15 18 B 21 23 25 31 36 50​
What are challenging in studying physical geography​
When Paul writes about not being responsible for Tino's suspension, why does he write, "Not this time, anyway"?
what is organizational change
How do you think Americans reacted when this telegram was published on March 1, 1917.
Can someone help me I don't understand how to do this and I need to turn it in soon
Write an equation for the line parallel to y=13x+2 and passing through the point (8,4) . Put your answer in slope-intercept form using fractions and/or integer
In Safe Agile, what do strategic themes influence Directly? Option one lean budget, Garden rails, option two organisation of the Art option three enterprise str