ghje6031 ghje6031
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

F pencils cost $20 for a pack of 100, how much would 240 pencils cost at the same unit price?

Respuesta :

dancedivvap3cdt6
dancedivvap3cdt6 dancedivvap3cdt6
  • 12-04-2019

Answer: $48

Step-by-step explanation: change the problem into a fraction. $20= 100 pencils. 100/20 when simplied the unit rate is 5pencils per $1. 240 divided by 5 is 48. Which means 240pencils would cost $48 at this rate.

Answer Link

Otras preguntas

I just need those two at the top ... The other one you ca try. NEED TODAY TIGHT NOW
I don't get math very much so plz help me
A budget is _____. Select the best answer from the choices provided. A).a comprehensive plan of how one manages their money B).a comprehensive plan which brings
Use Elimination to solve this problem: -4x+2y=-12 4x+8y=-24
which one is greater 17 quarts or 4 gallons
_____________ was an outspoken Anti- Federalist who believed the Constitution gave too much power to the Federal government. a. George Mason b. Alexander Hamilt
What was the outcome of polk's expansionist police in the Oregon territory? A. The Oregon Territory was split between the United States and Britain. B. Mexico
In two paragraphs compare and contrast free verse poems and sonnets
what is term redox reaction
How did various groups contribute to the war effort