tatanishafulmore tatanishafulmore
  • 08-05-2019
  • Mathematics
contestada

Chris spent $8 on lunch. 75% was spent on a sub ad the rest was used to buy two cookies. How much was each cookie?

Respuesta :

2018jonw
2018jonw 2018jonw
  • 08-05-2019

Answer:

1 dollar.

Step-by-step explanation:

"Chris spent $8 on lunch. 75% was spent on a sub ad the rest was used to buy two cookies. How much was each cookie?"

.75=75%

8*.75=cost of sub=6

total cost- cost of sub=cost of cookies

8-6=2

The cost of 2 cookies is 2 dollars

Now to find the cost per cookie we take the total cost of the cookies, and divide it by the amount of cookies-

2/2=cost per cookie=1

It cost $1 for each cookie.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the "natural rights" that the Declaration of Independence states all people have and cannot be taken away by the government.
type of forms of energy​
You spent $36 buying $9 storage crates and $3 notebooks. This situation can be modeled by the equation 9x + 3y = 36. Find the x- and y-intercepts. Graph the equ
Can anyone able to solve this.​
what are some example of parenting and family relationship in to kill a mockingbird​
The density of a pillow is greater than the density of a rock. Is this true of false
Question 4 What was one of the possible reasons for the development of language? |
Choose all the answers that apply. Which of the following is true about the carbon-oxygen cycle? The atmosphere stores more carbon dioxide than the ocean. Plant
Questions are provided in the picture.
Which sample of water has the most thermal energy? O A. A 0.5 kg sample at 1°C O B. A 1.5 kg sample at 10°C O C. A 1 kg sample at 10°C O D. A1 kg sample at 4°C