yayafendi
yayafendi yayafendi
  • 06-06-2019
  • Mathematics
contestada

Eugene had $24 to spend on three pencils.
After buying them he had $18. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

angeles29 angeles29
  • 06-06-2019
Each pencil costs $2
Answer Link
cedarwood79
cedarwood79 cedarwood79
  • 06-06-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract the amount he had left from the amount he had to spend. 24 - 18 is 6. That's the amount spent on pencils.

Step 2: Divide the amount spent on pencils by 3. 6/3 is 2. That's the total cost of each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Why isn't 10 a perfect square
round 672,831 to the nearest ten thousand
6 ways to add 6 7 & 8
When you add 0 to any odd or even problem is the sum always odd, even or different
name two methods scientists use to obtain empirical evidence
What's 21/28 in simplest form
Which statement about the differences between Renaissance art and medieval art is correct?
Which is 144 written as a power of a number
why do you think jefferson went to such lengths to emphasize this distinction
what is 3Y + -6 + 7Y + 4Y