helpimbadatmath27
helpimbadatmath27 helpimbadatmath27
  • 09-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jane brought 10 pencils for $5.50 and Wayne brought 26 pencils for $12 .20. using the unit rate, determine who got the better deal.​

Respuesta :

mariahderenzo
mariahderenzo mariahderenzo
  • 09-06-2019

Answer:

Wayne got the better deal

Step-by-step explanation:

By dividing the money by how many pencils were bought it will give you the price per one pencil. Janes pencils were 55 cents each while Wayne’s were 47 cents each

Answer Link

Otras preguntas

We are all sinners... If you think about it, we have all sinned, we have all lied, we have all done something unrichous. and if you want, you can write in your
Carlito's considering the purchase of a new lawnmower for his home. he has a few option in mind and begin evaluating them in terms of price warranty and service
Which of these is an example of a physical change? A. breaking bread B. digesting bread C. baking bread D. toasting bread
Training improves quality and efficiency of profession.​
Which type of work did slaves in the US South not engage in? A. gang work B. skilled work C. task work D. union work
6 / 29(1+2) is What??
domain and range of y=-2x^2+12x-15
Is the relation below a function? {(−6, 3), (−1, 0), (2, 4), (−1, −7), (5, 2)}
3(3d + 3m + a + 2c).
I need the answers !