jenny605 jenny605
  • 07-09-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
$2.50 for 5 ounces

Respuesta :

lucaislitt
lucaislitt lucaislitt
  • 07-09-2019

Answer:

0.50

Step-by-step explanation:

2.50÷5= 0.50 the unit rate is cost per piece and there are 5 pieces so the thing you do is 2.50÷5.

Answer Link

Otras preguntas

Help me with a paragraph
determine in which direction the parabola opens y=-3x^2+5x+11 up down left right
Solve the followining system of equations algebraically y=^2+5x-17
hi can someone help me with these questions
A photo is printed on an 11-inch by 13-inch piece of paper. The photo covers 80 square inches and has a uniform border. What is the width of the border?
g(x) = x3 + 6x2 + 12x + 8 Determine the function’s value when x = −1. g(−1) = −3 g(−1) = 0 g(−1) = 1 g(−1) = 27
Please help thank you. 15 points. Show all work.
A ship leaves port at 1:00 P.M. and travels S35°E at the rate of 27 mi/hr. Another ship leaves the same port at 1:30 P.M. and travels S20°W at 18 mi/hr. Approxi
How important is it to protect yourself from tuberculosis why?
What role did the little six play in the development of the Junior Red Cross