siennamslater siennamslater
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

Nine weeks from now Susan hopes to buy a bicycle that costs $180. How much money must she save per week?

Respuesta :

manaspercy
manaspercy manaspercy
  • 08-09-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation: This is because you have to find the unit rate, or how much in one.

To get this, divide 180 by 9, which makes $20.

Answer Link
brooklyn12344
brooklyn12344 brooklyn12344
  • 08-09-2019
$20. you take the end amount ($180) and divided it by 9
Answer Link

Otras preguntas

Why were the 1950s considered the "Golden Age of Food Processing
what does full of grace mean???????????
The sum of three numbers is 108 . The second number is 4 times the third. The third number is 6 less than the first. What are the numbers?
What are 6 things in modern society were influenced by roman cultures?
What kind of reaction is 2H2O2 2H2O + O2??
help :-( me please algebra
[cos^-1(4/2)-3.14/2]
How did the hawaiian kingdom get overthrown
.  On your birthday, you deposit $540.00 in an account that pays 6% interest, compounded annually. How much is in the account 3 years later?the answer is $643.1
Preview the following magazine titles. Which one would you expect to include recipes for healthy meals? A. Cucina Italiana B. Bon Appétit C. Eating Well D