gavinlacey gavinlacey
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?

Respuesta :

lalalalal5
lalalalal5 lalalalal5
  • 08-09-2019
Remember that 1 pint equals two cups
So, if you do 17.12 times eight, you get 136.96, and you need half of that so you do that divided by 2 and you get 68.48.
Answer Link

Otras preguntas

Name two supplementary angles?​
How many parameters are needed to fully describe any normal distribution?
If 80 is decreased by 50%, what is the new amount?
(2a/a+3b) + 10 = b Rearrange and make “a” as subject
Which name was given to the movement by Christians to drive the Muslims out of Spain? A. First Crusade B. Inquisition C. Spanish Inquisition D. Reconquista
Which answer is the correct one? a survey asked 60 students if they play an instrument and if they are in band 1.- 35 students play and instrument 2.- 30 stud
FOR 37 POINTS AND BRAINIEST IF U GET THIS RIGHT What are the square roots of 36/100 ? A - 6/10 and 6/10 B- ⅗ and ⅗ C- 9/25 an
What do all people, characters, or personas bring to a situation or online setting?
A shipment to a warehouse consist of 4500 MP3 players. The manager chooses a random sample of 50 MP3 players and finds 2 are defective. How many MP3 players in
If A < B, where on the number line will A appear? A. In exactly the same location as B B. To the left of B C. To the right of B