gavinlacey gavinlacey
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?

Respuesta :

Charlifirman
Charlifirman Charlifirman
  • 08-09-2019
Step One: 1-pint is 2 cups
Step Two: 2 • 8 = 16 cups
Step Three: $17.12 divided by 16
Answer: $1.07 per cup
Answer Link

Otras preguntas

solve the equation and justify each step using the algebraic properties of equality
How does Carnival reflect Brazil’s geography?
who plays rocket league?
What is the pH of a solution if [H+] = 1.0 x 10-5M? * 1 point 5.00 7.00 11.00 50.0
What is the decimal equivalent of − 17/3
How do you think society sees illness? How does it see people who are sick?
Too much of which of the following minerals can lead to the disturbances in the balance of acids and bases?
Which of the following best characterizes Herbert Hoover's role in the Great Depression? A. His policy of inaction worsened the effects of the Great Depression
To make fuel for the main engines of a space shuttle, 102,619.377 kilograms of liquid hydrogen and 616,496.4409 kilograms of liquid oxygen are mixed together i
I need help Rodrigo: Las hamburguesas que ellos 1.____aqui son muy ricas (vender) Elena: 2._____tu yo una? (Compartir) Rodrigo: No,gracias. Por que no 3._____