bibiramirez95 bibiramirez95
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much would you pay for 2.5 ounces of gold at the price of $1200 per ounce

Respuesta :

Amlayton05
Amlayton05 Amlayton05
  • 08-09-2019

Answer:

you would pay $6.79 dollers per ouncen

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnnabethChase139
AnnabethChase139 AnnabethChase139
  • 08-09-2019
2.5 • 1200 =$3000

Since each ounce is $1200, you would multiply the amount (2.5) with $1200 to get the total cost.

The answer is $3000.
Answer Link

Otras preguntas

Describe four ways that pathogens can infect humans
Brian has 3/4 hour to work on his math problem. It takes him 1/8 hour to finish one math problem. How many math problems can brian finish during this time A.8 B
why was it important for no individual Allied Power to make peace with the Axis countries?
"Tax Bracket" is a term associated with which type of taxation? A. Corporate B. Proportional C. Progressive D. Flat
Write 63 as a product of prime factors.
True or False: Patrilocal, matrilocal, and bilocal rules of residence encourage the development of extended family living.
Lisa is cooking muffins.The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. Hpw many more cups does she need to put in?
Which of these does Moore's Law state doubles approximately every two years? (a)number of programs a computer can run (b)number of transistors on an integrated
Before Grant could capture Richmond, he first had to defeat Confederate forces in _____.
what challenges did Cleopatra face?