Anamai81501 Anamai81501
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?

Respuesta :

ab3245 ab3245
  • 08-09-2019

Answer:

84.80

Step-by-step explanation: 62.72+22.08=84.80

Answer Link
cmsdmaddie
cmsdmaddie cmsdmaddie
  • 09-09-2019
i think that it is 84.80
Answer Link

Otras preguntas

Which three parts of this excerpt from Nathaniel Hawthorne's novel The House of Seven Gables provide direct characterization? Had he been told of a bad air, it
which of the following is a fact? 1 Our current system is outdated. 2 This is a very weak argument. 3 16 and 17 year olds do not have the political maturity to
find the zeros of the polynomial equation x⁴+2x³-13x²-14x+24=0​
If a student with bad mental health they felt like they were going to snap, what would be the best thing for them to do?
True or false 1. Queen Udaymati built Shashtralinga lake in Patan. 2. Khilji dynasty was started from Jalaludin Khilji. 3. Indian culture becomes pale in the
Match the following:
bonjour, est-ce que quelqu'un peut m aider
Find the equation of a line containing the given points. Write the equation in slope-intercept form. Y = ?
3 contributions of land and cruise tourism to the economy​
Why do animals constantly consume other organisms? 1. Animals store extra food they consume so they can hibernate. 2. Animals only receive a small amount of e