taylor3885
taylor3885 taylor3885
  • 06-10-2019
  • Mathematics
contestada

23 and 24 I need help please

23 and 24 I need help please class=

Respuesta :

LoveU3000 LoveU3000
  • 06-10-2019

Answer:

They should purchase the snack with the purple box. This is the answer for 23, i don't know what 24 is sorry.

Step-by-step explanation:

24÷3=8

8×5=40

so the first snacks would cost them $40.

then:

24÷4=6

6×6=36

so the second snacks would cost them $36

Answer Link

Otras preguntas

The inflation rate measures the A. percentage change in the price level from one year to the next year. B. percentage change in the quantity of goods and servic
Para sa mga Pilipino, ano ang sinisimbolo ng sedula sa panahon ng mga Espanyol? *​
What would be the all step you would take to solve the equation 2x + 1 = 10 - x?​
6. How would slave owners deal pay off their debts?
Which piece of evidence from the biography best supports Selena’s analysis? "Enrique's head throbs. The sun reflects off the metal. It stings his eyes, and his
Solve the following system of equations graphically on the set of axes below. y = x - 3 y = - 3/5x + 5
is a technique for breaking a problem down into smaller, less complex parts. A- Pattern recognition B- Decomposition
There are 5 houses in five different colors. In each house lives a person with a different nationality. These five owners drink a certain type of beverage, smok
Which body system's main function is to carry oxygen and nutrients to body tissues and remove waste from them?
what is somthing that you like to share or get out. what do you want to get off of your shoulder.