Seudónimo Seudónimo
  • 06-10-2019
  • Mathematics
contestada

What is a better buy: 3 bagels for $2.85 or 5 bagels for $4.00?

Respuesta :

lydiasarazine lydiasarazine
  • 06-10-2019

Answer:

5 bagels for $4!

Step-by-step explanation: if you buy 3 bagels for $2.85, that’s $.95 per bagel, now if you buy 5 bagels for $4, that’s $.80 per bagel!

Answer Link
littlespeedy72 littlespeedy72
  • 06-10-2019

Answer:

5 bagels for $4.00

Step-by-step explanation:

2.85/3=0.95

4/5=0.80

Answer Link

Otras preguntas

are these complete sentences? Is it a? Will you came ? It is big. The dog. Sam ran fast. She will make lunch.
What are the effects of sunlight on the aquatic life inhabiting the colorado river??
Question: Explain how freedoms for African Americans were socially, politically, and economically limited from 1865 to 1900?
Who was to blame for the Trojan War? The Greeks, the Trojans, the gods or a specific individual?
Describe two ways to reduce air pollution and slow climate change.
in the xy plane below, point c has coordinate (6,9). what is the equation line contains point o and c
How did Chinese culture influence Japanese practices?
North ans South Carolina became separate proprietary colonies? True or False?
An interjection is always:  A. intended to show feeling.B. followed by an exclamation point.C. preceded by preposition.D. related to another word in the senten
How do you solve the area of a square