minah716
minah716 minah716
  • 07-10-2019
  • Mathematics
contestada

16 rolls of toilet paper come in a pack. What is the cost per roll if the
package is priced for $13.79?

Respuesta :

heybruh313 heybruh313
  • 07-10-2019

Answer:

$1.16

Step-by-step explanation:

Answer Link
2460673
2460673 2460673
  • 07-10-2019

Answer:

$0.86

Step-by-step explanation:

To find the price for one roll, all you need to do is divide the total price by the number of rolls in one pack (13.79/16=0.861875 or $0.86).

Answer Link

Otras preguntas

How many kilometers is 5.82 x 10⁴ cm?
choose ordered pair which is a solution of the inequality  x+y≥0
answer this question...........the equater and the tropic of Capricorn both run through this continent.list the continent here .thanks
what is the importance of the prime meridian
What's the gradient of y= -5x -2 and how do I find it?
What Greek philosopher believed good conduct meant pursuing the “golden mean
Subtracting a number from 30 gives the same result as adding the number to 18. What is the number?
Use a table to find two consecutive integers between which the solution lies. 4k-13=12                                         24.1=15q-32.5
Father Hidalgo's call for independence was taken up by who after Hidalgo's death
How do you simplify -14/63