keke4396 keke4396
  • 09-10-2019
  • Mathematics
contestada

govo
Raisins cost 87¢ for 3 boxes. What is
the unit cost, or price per box?

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 09-10-2019

Answer:

$ .29 per box is the answer.

Step-by-step explanation:

What you are going to do is divide.

.87/3 = .29

$ .29 per box is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

Find the third side of 3 and 7 right triangle
A cylinder and a cone have the same base and altitude. If the volume of the cone is 30 cubic inches, what is the volume of the cylinder?
What is the phase change from gas to liquid? A. Sublimation B. Condensation C. Vaporization D. Transpiration
A rectangle has a perimeter of 38 inches. Its length is 5 inches longer than its width. What is the area of the rectangle?​
Help!!!! Select the correct answer. Which is the best inference about Roosevelt's activities in the years between 1932 and 1935? OA. He delivered speeches acros
please i need help in this sb
List all 3 !!!!! Please and thank you
How did Theodosius change the Roman Empire? (1 point) Question 18 options: 1) He made Christianity legal. 2) He made Christianity the official religion. 3) He d
Which of the following does not describe Siddhartha Gautama's early life?
What is 3 2/3 + 4 3/4 equal to