bern40 bern40
  • 09-10-2019
  • Mathematics
contestada

I need help for this question

I need help for this question class=

Respuesta :

gmany
gmany gmany
  • 09-10-2019

Answer:

$36.00

Step-by-step explanation:

$12.00 - the total cost of 4 of equally priced gloves

$12.00 : 4 = $3.00 - the cost of 1 glove

The cost per glove is increased by $1.00. Therefore new cost of 1 glove is

$3.00 + $1.00 = $4.00

The total cost of 9 of gloves at the new price:

9 × $4.00 = $36.00

Answer Link

Otras preguntas

Miguel and Beth like to play video games together. Miguel has m video games, and Beth has b video games. Miguel has 4 more video games than Beth, and together t
Which statement best describes postwar America? Communists gained significant influence in the government. The United States intervened in the affairs of Europe
After the depression of the mid-1890s, a majority of americans began to:
Have to write a slope intercept form from this equation 2x + 1.50y = 15
I need Help with my science homework
What is the equation for the line? Enter your answer in the box.
100 grams is the same as kg and cg.
#4 and #5 anyone ? help me .
sergio purchased 4 items for $1.50 each. sales tax was 8.25%. what was the total cost. 25 points
Meat is not a good source of protein because it does not provide the body with all the essential amino acids. true or false