antoniamcdowell35 antoniamcdowell35
  • 10-10-2019
  • Mathematics
contestada

Amy pays $2.70 for 3 apples and 2 bananas. One apple costs $0.40 more than one banana. Let a represent the price per apples.

Respuesta :

saplutmindy26 saplutmindy26
  • 10-10-2019

Answer:

Guess and Check Count by 5 Stop 5 10 15 20 25 2.70÷5 5.2 So then divide the .20 cents remaining and 6 cents more about per apple than banana

Answer Link

Otras preguntas

S(5-4-2) and y (1 7)
crée trois serie dont la médiane est 5 s1 ; une série de 7 nombre tous different dont la médiane est 5 s2 ;une série de six nombre dont un au moins est égal a 5
The young man said to the judge ,"My lord , some time ago I lent this man ten thousand rupees but he has never paid them back"
Which one of these is correct? Could you explain
45 POINTS -Find the perpendicular line. Don’t explain
A beautyberry is a type of shrub that grows well in the southern United States. Some students have a small beautyberry shrub that is growing near their school.
Select all of the expressions that are equivalent to 109+ 29m − 49n. 2(5 + m − 2n) 9(10 + 2m + 4n) 29(5 + m − 2n) 2(−2n + m + 5) 9(−4n + 2m + 10) −29(2n −
Is this correct someone helppp? Lmkkk!!!
The lengths of the four sides of a quadrilateral (in centimeters) are consecutive even integers. If the perimeter is 132 centimeters, find the value of the shor
108% of 75.5 is what number