mellukieg1984 mellukieg1984
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

Rice costs $2.50 for 5
pounds (lbs). How much
is 1 lb?
$2.50_n
5 1
[tex] \frac{2.50}{?5 } \frac{?}{?1} [/tex]
​

Respuesta :

desertdweller007
desertdweller007 desertdweller007
  • 06-11-2019

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

$2.50 equals 5, so divide $2.50 by 5 to get 1. $2.50 divided by 5 equals $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

A square kitchen has an area of 100 square feet. What is the kitchen's perimeter? a. 50 feet b. 80 feet c. 40 feet d. 4 yards
A square kitchen has an area of 100 square feet. What is the kitchen's perimeter? a. 50 feet b. 80 feet c. 40 feet d. 4 yards
A sound wave travels at 330 m/sec and has a wavelength of 2 meters. Calculate its frequency and period.
Since the creation of a social program, the percent of persons 65 years and over with a family income below the poverty level has declined.  The percent can be
Which of the following was NOT true of the British position in the American Revolution? (A) The war was unpopular in Great Britain. (B) The hit-and-run tactics
Write an algebraic expression for the product of 33 and j
The principle of separate but equal was established by (A) Brown v. Board of Education (B) Wesbery v. Sanders (C) Plessy v. Ferguson (D) Regents of University o
What is 15 twentieths in its lowest terms?
A sound wave travels at 330 m/sec and has a wavelength of 2 meters. Calculate its frequency and period.
Shana sells t-shirts.  It costs Shana $6.50 to buy each t-shirt.  She also pays $150 each month to rent equipment to add print to the t-shirts. Shana sells eac