ultraclutch2468 ultraclutch2468
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

Four plane tickets cost $900. What is the unit rate?

Respuesta :

gracepalomo19 gracepalomo19
  • 06-11-2019

Answer:

$225

Step-by-step explanation:

900 divide by 4 equals 225

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-11-2019

Unit rate = total cost / quantity

Unit rate = $900 / 4

Unit rate = $225

$225 per ticket.

Answer Link

Otras preguntas

Which unit of measurement would be the most appropriate to measure how much water is in a lake?
I have two coins totaling 15 cents. One of them is it a nickel. What are they?
The answers to these questions
A car travels 200 miles in 2 hours and 30 minutes. What is it's average speed?
the way that the 2 branches keep the third from gaining too much power is known as________
The doorsill of a campus building is h = 5 feet above ground level. To allow wheelchair access, the steps in front of the door are to be replaced by a straight
magnesium has 12 protons in its nucleus.which is the atomic number of magnesium?a. 24b. 6c. 12
given f(x)=7x-7 find (fof^-1)(-7) please help!!!
what is x ans the fill in the blanks
what was the quickest time time from new york to los angeles by air in 1929