brandiwallace4730 brandiwallace4730
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

You need to buy avacodos for guacamole recipe. Avacodos cost $2.40 each. You also spent $1.40 on spices. Your total is $11. How many avocados did you buy?.

Respuesta :

dysyad28
dysyad28 dysyad28
  • 07-11-2019
You can buy 4 acovados. Because 1.40 minus 11 is 9.60, so you had 9.60 left. Then with that information you do $2.40 times 4 which equals $9.60.
Answer Link

Otras preguntas

the original location of an earthquake is also known as
what is 363 rounded to the nearest tens and hundred.
2g-m=5-gh how would i solve for g
how to divide 36 into 540 using partial quotients
one number exceeds another by 2 the sum of the number is 48 what are the numbers
what is 699,900 rounded to the nearest thousand
What TWO factors determine gravitational potential energy?
58 pencils. What is the value of the digit 5 in this number?
one number exceeds another by 2 the sum of the number is 48 what are the numbers
True or False? The Byzantine Empire continued after the collapse of the Western Roman Empire.