youloseiwinn youloseiwinn
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

Greg purchases 1/2 dozens cupcakes for 5.88. Explain how you can determine the unit cost of the cupcakes.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-11-2019

Answer: $0.98

Step-by-step explanation:

1/2 dozen is equal to 6 cupcakes

Divide 5.88 by 6 to get 0.98

This is the price for 1 cupcake, which is also the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

How did the Nazi policy of anti-Semitism evolve in Germany?
Why is there so many college and high school questions and not emlamtry (I’m in 4th)
Help help help help
Jennifer couldn't believe her bad luck. The business-planning cycle at Allworld Insurance was almost over. The only thing her boss had asked her to do was to ma
Write a sentence in which you make a contraction using the word not
What are antitrust laws? Laws governing the management of state-owned enterprises. Laws meant to protect businesses from unfair treatment from consumers. Law
The transcendentalist movement:____________a) celebrated the economic developments of the market revolution. b) emphasized individual judgment, not tradition. c
In QPC, m∠C = (x + 11)°, m∠Q = (2x + 6)°, and m∠P = 70°. a. Set up and solve an equation to find the value of x.
Io's elliptical orbit is necessary to its tidal heating. This elliptical orbit, in turn, is a result of the orbital resonance among Io, Europa, and Ganymede. Th
Solve for X (13x+2),(5x-7),(3x-4)