canada200278 canada200278
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

Totsakan spent $36.54 on envelopes. If they cost 4.06/box how many boxes did her buy?

Respuesta :

taylorchapmann
taylorchapmann taylorchapmann
  • 08-11-2019
9 because you divide 36.54 by 4.06 i’m pretty sure
Answer Link
lavanyaande
lavanyaande lavanyaande
  • 12-11-2019

9 boxes were bought by Totsakan for $36.54 which $4.06 costs each envelope.

Step-by-step explanation:

Total money spent on buying envelopes= $36.54

Cost of one envelope= $4.06 per box

Total no. of envelopes Totsakan bought [tex]=\frac{\text { Total money spent on buying envelopes }}{\text { Cost of One Envelope }}=\frac{36.54}{4.06}=9[/tex]  Hence, Totsakan bought 9 boxes in total which it costs $36.54.

Answer Link

Otras preguntas

To get an A in a course, you must have an average of at least 90% on four tests worth 100 points each. Your scores on the first three tests were 89, 92, and 81.
If JK=20-x^2, KL=2-x, and JL=10 find x
A quadrilateral is circumscribed about a circle. The measurements of the angles are 80,90,96,94. What are the measurements of four no intersecting arcs based o
What are the factors of 45?
You measure the shadow cast by a certain tall building and find it to be 100 feet long. Then you measure the shadow cast by a three-foot post and find it to be4
what is -h+4 = -h+9????
What is 8 = 3x + 6y?????
How do polyatomic ions form?
What is the unit rate of the ratio 16:14
If I round 2,420 to the nearest ten thousand