jonehnzky jonehnzky
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

2 created TEKS 7.4B
alynndrea pays $44.20 for 5.2 pounds or redfish.
What is the price per pound of redfish?
44.20
5.2
lbs
A. $8.50
B. $49.40
C. $229.84
D. $39.00​

Respuesta :

maddoxdasavge
maddoxdasavge maddoxdasavge
  • 08-11-2019

Answer:

8.50

Step-by-step explanation:

divide 8.50 by 5.2 and get 8.50

Answer Link

Otras preguntas

how is 4/50 written as a percent
solve the system using substitution: 6x-y = 73 5y = x
What is the difference between a checking account debit card and a gift card?
Who Was The Abolitionist Captured At Harper's Ferry, Virginia?
how do you simplify pxqx4
Which statement is true about a cell? A. They can only reproduce by budding. B. They do not pass on genetic traits. C. All organisms are made up of one or more
what kind of substance do bacteria consume to get energy
In which sentence does the hyphen correctly divide a word? A. Our hockey team scored a su- dden victory. B. Our hockey team scored a sudd- en victory. C. Our ho
Which contemporary subfield focuses on assessing and treating people with mental disorders?
Select all of the answers that apply. Which of the following equations are equivalent to -2m - 5m - 8 = 3 + (-7) + m? -15m = -4m -7m - 8 = m - 4 -3m - 8 = 4 - m