myoung17018 myoung17018
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

7 kg of soybean oil which costs $4/kg were combined with 14kg of canola oil which cost $1/kg. Find the cost per kg mixture

Respuesta :

CPED
CPED CPED
  • 13-11-2019

Answer:

Cost per kg = $2

Step-by-step explanation:

Given that:

7kg of soybean oil costs $4/kg

So 7kg of soybean oil will cost = 7 * 4 = $28

14kg of canola oil costs $1/kg

So 14kg of canola oil will cost = 1* 14 = $14

Now for mixture:

Quantity of (soybean oil + canola oil) = Cost of  (soybean oil + canola oil)

7kg + 14kg = $28 + $14

21kg = $42

Now finding cost per kg of mixture:

Cost per kg = $42/21

Cost per kg = $2

i hope it will help you!

Answer Link

Otras preguntas

Temperature of the water has the greatest impact on what property of water?
why can a grassland ecosystem support more herbivores than a forest ecosystem can? a. grass cannot store energy in its leaves. b. trees store less energy from t
Economic interdependence means that economic policies must balance the needs of
On the way to the beach, you added, eyeing me. The uncles fell in, chuckling phony chuckles, What a good time she’ll have learning to swim! back in my sisters’
2x -3y =2 x = 6y - 5
which is an abiotic factor that can be found in a rain forest ecosystem? a. bacteria b. oxygen c. algae d. animals
to multiply a decimal number by 100, move the decimal point two places to the right. true or false
i have a hard time translating latin, any tips?
FIND THE VALUE OF X AND Y ?
You're halfway through your research paper and you realize that the research you have done has led you to conclude that your original thesis ideas won't work a