2Wavy1k
2Wavy1k 2Wavy1k
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price?

Respuesta :

Sphi0706 Sphi0706
  • 09-11-2019

Answer:

1.5625

Step-by-step explanation:

1 pound is $1.5625. For this, you divide the dollars by the amount(weight). You should round it to the hundredth.

Answer Link

Otras preguntas

Coworkers would describe me as someone who prefers a frequently changing work environment agree or disagree
which is a correct statement about rna molecules?
Which of the following is true of Gerald Ford? He was responsible for ending the Iran hostage conflict. His economic policies ended inflation during his adminis
Which instrument is launched into the atmosphere to collect pressure, temperature, humidity, wind speed, and other data? a. satellite b. barometer c. radioso
The information in the sentence below tells us that the census takes place every __________. The Constitution mandates a decennial census of the US population.
The election of 1932 was a turning point in the role of _______ a. women in government. b. 4 as a source of charity. c. tariffs in international trade. d. gover
What is nuclear fission?
A train is traveling at 30 miles per hour. How long will it take the train to travel 180 miles? A- 210 hours B- 6 hours C- 150 hours D- 0.17 hours
__________ disease is a progressive brain disorder that leads to a gradual and irreversible decline in cognitive abilities.
why is historians do not have an exact date for the ending of the chou dynasty